Private Aydin Murat Yildirim Schools

OUR SCHOOL

School is a whole that appeals to the mind and soul together. It also targets spiritual evolution. Not just teaching; educating is also our duty. Our institutions are human-centered. Man is a respectable being. All activities in art, economy, science and other fields are for the peace of the human being.

Our institution imposes both rights and responsibilities on their employees and students. When these are fulfilled together, peace comes out now.

Our institution wants you to live life in 3 dimensions. These are family life, work life and social life. Order in family life, order in business life; Order in business life brings order in social life. School is not just a place we work; it is also a center where you make friends.

Our institution is based on the principle of fraternity. All employees fulfill the requirements of fraternity. Goodwill, solidarity and working towards a goal are a requirement of fraternity. Likewise, it is the result of the same principle to correct each other’s shortcomings and to avoid damaging them.

There is equality of opportunity in our institutions. No color, religion, language, race or gender is a discriminatory cause for us.

Our corporate culture is compositional. So we are not saying let’s invent everything from scratch. We get the good ones. We develop it. We enclose it. Finally we paint it in our own colors.

Aydin MY College Founding Manager Fatih KARAHAN said, “We are working hard to improve Aydin’s education quality to the highest level. Since 2015 we have earned the appreciation and trust of Aydin people in kindergarten, primary school, secondary school and by including Anatolian High School this year.

OKULUMUZ

Okul, akıl ve ruha hitap eden bir bütündür. Ruhi tekamülü de hedef alır. Yalnızca öğretim değil; eğitim de bizim görevimizdir. Kurumlarımız insan merkezlidir. İnsan saygıdeğer bir varlıktır. Tüm sanat, ekonomi, bilim ve sair alanlardaki faaliyet insanın huzuru içindir.

Kurumlarımız çalışanlarına ve öğrencilerine hem hak hem de sorumluluklar yükler. Bunların beraberce yerine getirilmesiyle artık huzur ortaya çıkar.

Kurumlarımız hayatı 3 boyutla yaşamanızı ister. Bunlar aile hayatı, iş hayatı ve sosyal hayattır. Aile hayatında düzen iş hayatında düzeni; iş hayatında düzen sosyal hayatta düzeni getirir. Okul yalnızca çalıştığımız bir yer değil; aynı zamanda arkadaşlar edindiğiniz bir merkezdir.

Kurumlarımız kardeşlik hukukunu esas alır. Tüm çalışanlar kardeşlik hukukunun gereklerini yerine getirir. İyi niyet, yardımlaşma ve bir hedef doğrultusunda çalışma kardeşlik hukukunun gereğidir. Aynı şekilde birbirinin eksikliklerini gidermek ve zarar vermekten mutlak suretle kaçınmak da aynı hukukun sonucudur.

Kurumlarımızda fırsat eşitliği vardır. Hiçbir renk, din, dil, ırk veya cins bizim için ayrıştırıcı bir sebep değildir.

Kurum kültürümüz terkipçidir. Yani her şeyi biz sıfırdan icat edelim demiyoruz. İyi olanları alırız. Geliştiririz. Kuşatır ve kendi renklerimizle boyarız.

Aydın MY Kolej Kurucu Müdürü Fatih KARAHAN, “ Aydin’ın eğitim kalitesini daha da iyi seviyelere çıkarmak için çok çalışıyoruz. 1915’ten beri anaokul, ilkokul, ortaokul ve bu yıl da Anadolu lisemizi dahil ederek Aydınlılar’ın takdir ve güvenini kazandık.

Contact Information:

Phone : 0256-226 00 20

Address: Özel Aydın Murat Yıldırım Koleji

Işıklı Mah. Işıklı Mücavir sk. No: 738/2 EFELER /AYDIN

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s