MMBR

MMBR

I have to admit that this idea of discovering this very local site was the starting point to accomplish the objective of the current International Cyberfair Theme, Connect and Unite.  Its past has been unknown to the dwellers of the nearby villages, but it has been a matter of curiosity for many years for local inhabitants and treasure hunters as well.  The idea of connecting the remain somewhere off the beaten path with the local community appeared to be the most meaningful accomplishment of this project.    

We gave the name of MMBR(Mount Madran Baba Remains) to the ruins found at the foot of the Madran Baba mountain. Briefly, this mountain is the highest mountain of Aydin Province. It has a height of 1792 m. There are Çine, Yenipazar and Bozdogan districts where you can find many cities and ruins belonging to the Roman period. Although some of these cities have come to light, there are many remains under the soils yet to be discovered. Mountain Madran Baba

Aliogulları village is a village in Yenipazar district, 25 km from Yenipazar. The village is the closest village to MMBR. The people of the village live a life away from the city life and live on farming and animal husbandry. MMBR is 10 km away from the village center. Alioğullar Village

Below you can find the latest original photos and videos of the site taken during the field trip. To Murat Çekilmez,  Assis. Prof. from Archeology Faculty at Adnan Menderes Üniversitesi, this remain dates back to Ancient Caria. He predicted that that the remain belongs to a castle from Ancient Carian Civilization.

Kabul etmeliyiz ki,  International Cyberfair 2021 projesi kapsamında, tam da bu senenin Connect and Unite olan temasına uygun olarak projeyi yürütmek için Madran Baba Dağının ücra köşesinde yer alan bu antik kalıntıyı keşfetme fikri bizim için başlangıç noktası oldu.  Geçmişi civar köylerin sakinleri tarafından bilinmiyor. Ama yıllardır onlar için bu yer merak konusu olmuştur, definecilerin de merak ettiğini unutmayalım. İşte gözden uzak kalmış bu kalıntının yerel toplulukla bağlantı kurması bu projenin en anlamlı katkısı olacak gibi gözüküyor.

Madran Baba Dağının eteğinde bulunan bu yere şimdilik MMDK(Madran Baba Dağı kalıntısı) ismini verdik. Kısaca, Madran Baba Aydin İlinin 1782m yüksekliği ile en yüksek dağıdır. Dağın etrafında Çine, Yenipazar ve Bozdoğan bölgelerinde çok sayıda Roma dönemine ait kent ve kalıntı bulunur. Çoğu kent kalıntılarının gün yüzüne çıkmasına rağmen, hala toprak altında çıkartılacak niceleri vardır.

Alioğullar köyü, 25 km uzağında yerleşen Yenipazar ilçesinin bir dağ köyüdür. MMDK’na en yakın köy Alioğullar köyüdür. Köyün insanları şehir hayatından uzakta çiftçilik ve hayvancılıkla hayatlarını sürdürürler. MMDK köyün merkezinden 10 km uzaklıktadır.

Bu sayfada yaptığımız keşif gezisi sırasında çektiğimiz resim ve videoları bulabilirsiniz. Adnan Menderes Üniversitesi, Arkeoloji bölümü, Öğretim üyesi Doç Dr. Murat Çekilmez’e göre bu kalıntı Antik Karya dönemine ait olabilir ve tahminlerine göre Antik Karya Uygarlığına ait bir kalenin kalıntısıdır.

MMBR :CASTLE OF CARİA

View from Castle

3 Yorum

 1. 6/A Class My Collage dedi ki:

  We love this project!!!We are proud of you👌
  We wish you luck…

  Beğen

 2. Ranya Zantur dedi ki:

  Harika bir site tercih ederim bilmediğim var olduğunu bıle dudsunmedıgım yerler gördüm ogrendım herkez ıcın cok guzel bır sıte

  Beğen

 3. Hz.isa dedi ki:

  Çok güzel olmuş tarihi yerimi buldunuz sonunda herkese tavsıye ederim

  Beğen

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s