Orthosia

Orthosia-Nilüfer YERLİKAYA

ORTHOSİA

Orthosia

First, I want to mention how exciting I was about this project and research. I have learned a lot of skills such as doing research and presentation, collaboration, organizing and planning the teamwork, using different educational technology, being creative and solving problems, developing language skills, gaining knowledge and conducting project beyond the classroom for a lifetime experience.  

As to project, I worked on the ancient site called Orthosia, which is located close to Aydin Province. It is 50 minutes drive from the city center. I have never heard about Orthosia before the Project. When I started to explore Orthosia, I have realized that how much information I hadn’t possess  about the place. However I have lived here since childhood. To be honest, I have underestimated the historical potential of my own home city before the Project. Moreover, I knew nothing  about the ancient civilizations who had lived here in the past. Now I feel more confident to talk about at least some of the ancient remains of my city. It really does makes a difference what we learned. Because actually an average high school student knows anything about these sites.

Well, do you know where Orthosia is? Let me give you a brief information about  the location and history of Orthosia.

First of all, the word “Orthosia” means being honest, trustful and fair in Hellenic language. This name was also used to define Artemis.

Orthosia is an ancient city, which is fairly close to Caria civilization. İt is located in Donduran village, Yenipazar district of Aydin province. We can state that the remains dates back to Carian and  Byzantine Civilizations.  Unfortunately, there is a very little information about history and culture of Orthosia.

Archaeological finds are limited as there is no serious excavation in the city, which is spread over a large area. With two or three rows of theaters, almost obvious agora, the city’s wall and small number of columns and temples, the sarcophagus tombs in the necropolis area are the main findings that can be seen. The theater and Byzantine structure, which are among the important structures in the city, are still resisting time today. In the necropolis of the city, a sarcophagus is very well preserved and has fine decorations. The biggest factor in establishing  the city here is that it is in a high area for defense and is located near the fertile plain with the Great Menderes River flowing to its north. 

I guess, most interesting fact about Orthosia is a pandemic, which was the cause of death  for many people in the area. A great number of local people’s lives were taken by that pandemic. As a team, the biggest challenge we have faced is to find information for our research. It appears that resources were insufficient. Who knows, maybe a cure for cancer or methods of dealing  with pandemic of that time had been found in this civilization.

 I hope, historians and archeologists will carry on exploring  Orthosia in the future. Because the exploration of Orthosia will make a connection between the past and the present of our local  geographical area.  

Öncelikle bu proje ve araştırma konusunda ne kadar heyecan verici olduğumu belirtmek istiyorum. Bu projenin yardımıyla çok şey öğrendim. Örneğin, araştırma, ekip çalışması, işbirliği, sunum, organize etme, planlama, teknolojiyi daha iyi kullanarak yaratıcılık, problem çözme ve bilişsel, sınıfın ötesinde proje tabanlı öğrenme, dil becerilerimi geliştirme, yaşam boyu öğrenme için yeni bilgiler edinme vb.

Projede, yakındaki şehirde bulunan Orthosia adlı antik bir alanda çalışıyorum. Projeye başlamadan önce Ortosya’yı hiç duymadım. Ancak, Ortosya hakkında daha fazla şey keşfettiğimde, tarih hakkında ne kadar bilgi bilmediğimi, şimdiye kadar nerede yaşadığımı fark ettim. Dürüst olmak gerekirse, projeden önce şehrimin maksimum tarihsel potansiyelini çok hafife alıyordum. Dahası, geçmişte burada yaşamış eski uygarlıklar hakkında hiçbir şey biliyordum. Yine de, araştırma yaptığımız antik alanlar hakkında konuşmak için daha eminim.

Ortosya’nın nerede olduğunu biliyor musun? Biraz Orthosia’nın konumu ve kısa tarihi hakkında konuşalım.

Her şeyden önce, Orthosia Hellen dilinde dürüst, doğru ve adil anlamına gelir. Bu isim Arthemis’i tanımlamak için de kullanılmıştır.

Ortosya, Aydın’ın Yenipazar-Donduran köyünde bulunan Karia uygarlığı İt’e oldukça kapalı bir antik kenttir. Ne yazık ki, tarihçiler Orthosia’nın insanlar tarafından ne zaman inşa ettiği hakkında daha fazla şey bilmiyorlar. Bununla birlikte, Orthosia’nın Bizans İmparatorluğu ve Karia uygarlığı ile aynı zamanda olduğunu söyleyebiliriz.

. Geniş bir alana yayılan kentte ciddi bir kazı olmadığı için arkeolojik buluntular sınırlıdır. İki üç sıra tiyatro, neredeyse bariz agora, şehrin sur duvarları ve az sayıda sütun ve tapınağa ait olduğu düşünülen bir yükselti ile nekropol alanındaki lahit mezarları görülebilecek başlıca bulgular olup, kentin önemli yapıları arasında yer alan tiyatro ve Bizans yapısı günümüzde de zamana direnmektedir. Şehrin nekropolünde, bir lahit çok iyi korunmuş ve güzel süslemelere sahiptir. Şehrin burada kurulmasındaki en büyük etken, savunma için yüksek bir alanda olması ve kuzeyine akan Büyük Menderes Nehri ile verimli ovanın yakınında yer alıyor olmasıdır.

Sanırım, Orthosia hakkındaki en ilginç gerçek, bölgedeki tüm insanların ölümüne neden olan bir pandemidir. Bu pandemi nedeniyle, Orthosia’daki tüm yerliler yok edildi.

Sonunda, tarihi, kültürü ve insanları hakkında daha fazla bilgi için bu alanda uygun bir arkeolojik keşif araştırması veya herhangi bir çalışma olmadığını eklemeliyim. Ne yazık ki Ortosi hakkında biraz bilgimiz var. Öğrenciler olarak yeterli kaynak bulmak için çok büyük bir sorun var. Bu benim ve takım arkadaşlarım için araştırma için doğru ve doğru bilgileri almak için büyük bir meydan okumaydı. Umarım tarihçiler ve arkeologlar Ortosya’ya daha fazla önem verirler. Çünkü, kim bilir, belki de bu uygarlıkta kanser için bir tedavi bulundu, ya da bazı sosyal zorlukların üstesinden gelmek için bazı ipuçları ya da benzeri.

Sonuç olarak, Orthosia’nın keşfi aynı alanın geçmişini ve bugününü birbirine bağlayacaktır. İt, aynı şehirde yaşayan ve yaşamış olan yaşlar ve insanlar arasında bir bağlantı kuracaktır.

This mind maps are made by Nilufer Yerlikaya who is a team member

Here is the introduction of Donduran village which is made by municipality of Donduran village.
Here is the overview of Yenipazar which is shooted by drone

Değerlendirme: 1 / 5.

1 Yorum

  1. Elif Nisan Uçar dedi ki:

    It’ Fantastic

    Beğen

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s