Mysterious Rocky Hills Latmos

Climbing Latmos

LATMOS

          When I learned about the places we were going to explore for the project and I realized that as one who was born and raised in Aydin, I had never heard of these places before. Later on when I started to collect information about Latmos, the lack of resources showed that I was not alone. In my research about Latmos, I asked people if they had heard about the Latmos before and unfortunately no one in the groups knew about it. When we started this project, I knew that my task  would be very difficult in terms of finding all necessary information. Throughout the project duration, raising  awareness of people and make people care about the place they live has motivated me most. We all come into this world and as a person, leaving  a mark on popla by giving them a little information about my local community specialty made me very happy. I’m proud to be involved in this project.

Now let me give you short information about Latmos. I have to say that this was the most satisfying  part of doing this project, telling people about Latmos .The more people I met who had never heard about Latmos, the more I felt proud of myself for doing  this meaningful job for the project.

First of all, I’d like to talk about location of Latmos. Latmos is in the west of Turkey, the area between Aydin and Mugla Provinces. It is also known as mountains of five fingers.

Let’s continue with the historical background of this region. The place we call Latmos is an ancient city. Outstanding  features of this ancient sites are 8000-year-old drawings on the wall of rocks, monastery of  the 7s and Heracleia.

On the one hand, human silhouettes on these 8,000-year-old rocks show that people are settled in this region and started building a family life. Unfortunately, these rocks were damaged, broken and destroyed over time piece by piece. Now disappearing pigments of the newly preserved stones are photographed by completing  them digitally with infrared cameras. At the same time, a 1,000-year-old piece of ceramic thought to belong to a dog was found in this area.

On the other hand, the monastery of the 7s, is a place where people from different societies took shelter in these mountains  in the 19th century. Later, a monastery life was established here and a church was built. Nowadays, if you visit the monastery, you will see the pictures of Jesus Christ on the walls of a place resembling a cave. Even though they started to fall apart, you can’t believe that such amazing things have been done in those years.

Heracleia was again a region where communities took  shelter in from oppression, and a city was built here between 300-400 BC. The name Heracleia was taken from a character in Greek mythology of the period. Over the centuries, many communities have come to this area and have lived there.

We hope that the beauty and history of Latmos will continue to be explored. Latmos has the same value as Gobeklitepe Temple in terms of time period. But unfortunately  the region is almost forgotten and destroyed in a remote corner. Perhaps in the future, who knows, we can learn where these people came from, their ancestors, culture, old technologies and the findings of the past might be the guide to the future to us.

     Projeye ilk başladığımızda araştıracağımız yerler hakkında bilgi edinirken Aydın da doğup büyümüş birisi olarak daha önce bu yerleri duymadığımı fark ettim. Daha sonrasında bilgi edinmek için araştırma yaparken araştırma kaynaklarının yetersiz olması yalnız olmadığımı gösteriyordu. Latmos ile ilgili konferanslar verirken anlattığım insanlardan Aydın da yaşayanları ve Latmos u daha önce duyup duymadıklarını sordum ve maalesef gruplarda hiç kimse bilmiyordu. Bu projeye başladığımızda bilgi kaynağı ve araştırma açısından işimin çok zor olacağını biliyordum. Bu proje boyunca insanları kendi yaşadıkları yer hakkında bilinçlendirmek ve farklılık kazandırmak beni en çok motive eden şeydi. Hepimiz dünya ya geliyoruz ama insanlar üzerinde bir iz bırakmak ve onlara küçücük bir bilgi vermek bile beni çok mutlu eden bir şeydi. Bu projede yer almaktan gurur duyuyorum. Şimdi size kimsenin hakkında bir şey bilmediği Latmos tan bahsedeyim.

     Öncelikle Latmos un konumundan bahsetmek istiyorum. Latmos Türkiye nin batısı, aydın ile Muğla nın arasında kalan alandır. Beş parmak dağları olarak da geçmektedir.

     Yavaş yavaş bu bölgenin tarihi özellikleriyle devam edelim, Latmos dediğimiz yer bir antik kent ve bu antik kentin en önemli parçaları 8000 yıllık insan çizimleri, 7 ler manastırı ve Herakleia dır.

      8000 yıllık bu kayaların üzerindeki insan siluetleri insanların bu bölgede yerleşik hayata geçtiklerini ve aile yaşamını yavaş yavaş kurmaya başladıklarını gösterir. Bu kayalar maalesef zamanla zarar görmüş ve parça parça kopmuş, tahrip olmuştur. Şimdi ise yeni yeni korunmaya alınan taşlar ın kaybolan pigmentlerini kızıl ötesi kameralarla dijital ortamda tamamlanarak fotoğraflanmaktadır. Aynı zamanda bu bölgede bir köpeğe ait olduğu düşünülen 1000 yıllık bir seramik parçası da bulunmuştur.

     7 ler manastırı ise değişik toplumlarım 10. Yüzyılda kaçtıkları yerlerden beşparmak dağlarına sığınmışlardır. Daha sonrasında zamanla buraya bir manastır hayatı kurulmuş ve kilise yapılmıştır. Günümüzde eğer manastırı ziyaret ederseniz göreceğiniz şey mağaraya benzeyen bir yerde duvarlarda yok olmaya yüz tutmuş İsa resimleri vardır. Dağılmaya başlamış olsalar da insan o yıllarda bu kadar muhteşem şeylerin yapılabileceğine inanamıyor.

      Herakleia ise yine toplumların baskılardan kaçarken sığındığı bir bölge olmuş ve m.ö. 300-400 arası buraya şehir inşa edilmiştir. Herakleia ismi dönemin Yunan mitolojisindeki bir karakterden alınarak konmuştur. Yüzyıllar boyunca bu bölgeye bir sürü toplum gelip buralara sığınmış ve yaşamışlardır. Hatta Aydın kültürü açısından önemli Efe lerde bu dağlarda yaşamışlardır.

       Umarız araştırmalar sürdürülecek ve Latmos’un güzellikleri açığa çıkmaya devam edecek. Latmos zaman dilimi olarak Göbekli Tepe ile hemen hemen aynı değeri görmesi gereken bir bölgedir. Ama maalesef çok az biliniyor ve çok az korunuyor. Kim bilebilir ki, belki nereden geldiklerini, atalarını,  kültürlerini, eski teknolojilerini bu bölgeden öğrenip geleceğe geçmişimizle yön vermeyi buradan öğrenebiliriz.

View of Latmos
Human Soulettes
Monastery
Thousand Years Old Animal Path
Huge Rocks And Caves
latmos herakleia ile ilgili görsel sonucu
Herakleia Ancient City
Location of Current Latmos
Latmos Mountain Documentary
History of Latmos
Latmos Mountains Documentary 2

1 Yorum

  1. Necati Berk dedi ki:

    This is Beatyfull

    Beğen

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s